2013 RESULTS Overall Males Females Age Groups Teams

Pl    Name                Team                  Bib   Age Gend      Age Group    Time      Conv

 1    Ian Murray          Team JIATFS (PS)       42    36   M       1 Top Fin   4:33.2    4:48.5

 2    Josh Chauvin                               32    27   M       1 20-29     4:34.3    4:49.7

 3    Everett Wagner      Galloping Guzmans B   172    16   M       1 15-19     4:35.7    4:51.1

 4    Nathan Landrum                             67    28   M       2 20-29     4:40.1    4:55.8

 5    Mason Marshall      XC-05 (SS)            119    24   M       3 20-29     4:41.2    4:56.9

 6    Jon Williams        Masters Blasters (S    95    44   M       1 Top Fin   4:53.5    5:09.9

 7    Connor Chaney       Galloping Guzmans B   174    15   M       2 15-19     4:53.9    5:10.4

 8    Tyler Hancock       Galloping Guzmans B   173    16   M       3 15-19     4:54.0    5:10.5

 9    Marcin Sykut        Masters Blasters (S    97    50   M       1 50-59     4:58.4    5:15.1

10    Jerry Burgess       Conchs On The Run     128    15   M       4 15-19     4:58.4    5:15.1

11    Damon Taylor        Conchs On The Run      59    15   M       5 15-19     5:07.3    5:24.5

12    Roy Payne           No Payne No Gain (F    74    48   M       1 40-49     5:13.5    5:31.1

13    Zack Lightfoot      Triple Trouble (HS)   177    15   M       6 15-19     5:19.3    5:37.2

14    Jasper Bell         Masters Blasters (S    96    47   M       2 40-49     5:21.6    5:39.6

15    Andy Winckler       Street Meat (SS)       41    31   M       1 30-39     5:23.5    5:41.6

16    Blake Garcia        Triple Trouble (HS)   176    16   M       7 15-19     5:25.0    5:43.2

17    Hunter Mattheessen  Conchs On The Run      58    15   M       8 15-19     5:28.1    5:46.5

18    Matthew Diaz        Triple Trouble (HS)   175    16   M       9 15-19     5:28.8    5:47.2

19    Miles Cooper        No Payne No Gain (F    75    14   M       1 10-14     5:29.6    5:48.1

20    Owen Allen                                162    12   M       2 10-14     5:31.1    5:49.6

21    Ty Walinski                               180    48   M       3 40-49     5:32.1    5:50.7

22    Tristin Milliken    Cheetah Girls (HS)    142    17   F       1 Top Fin   5:33.2    5:51.9

23    Nicole Matysik      Cheetah Girls (HS)    144    12   F       1 10-14     5:37.2    5:56.1

24    Rudy Wilder         XC-05 (SS)             92    23   M       4 20-29     5:40.2    5:59.3

25    Melvin Shaffer      Street Meat (SS)       29    29   M       5 20-29     5:46.3    6:05.7

26    Steve DePalmer      Team JIATFS (PS)       43    49   M       4 40-49     5:47.2    6:06.6

27    Seth Hudgins        Team JIATFS (PS)       44    47   M       5 40-49     5:48.9    6:08.4

28    Abigail White       Soylent Green (FA)    120    29   F       1 20-29     5:49.6    6:09.2

29    Matthew Gardi                              66    47   M       6 40-49     5:51.6    6:11.3

30    Scott Smoot         Two Bucs and a Shar   111    35   M       2 30-39     5:52.7    6:12.5

31    John Pickler                              179    60   M       1 60-69     5:53.5    6:13.3

32    CatRichardson       Cheetah Girls (HS)    143    14   F       2 10-14     5:54.3    6:14.1

33    Zane Turbessi                             147    11   M       3 10-14     5:57.0    6:17.0

34    Steve Pautier                              52    42   M       7 40-49     6:02.3    6:22.6

35    Robert Oshaben      Seadragonites (EM)     90    14   M       4 10-14     6:03.2    6:23.6

36    Bradley Jones                              83    34   M       3 30-39     6:04.9    6:25.3

37    Carlos Valdez       XC-05 (SS)             28    24   M       6 20-29     6:06.4    6:28.9

38    Sean Croitoru                             107     9   M       1  0- 9     6:11.3    6:32.1

39    Angie Payne         No Payne No Gain (F    73    43   F       1 Top Fin   6:12.5    6:33.4

40    Andrew Moore        Street Meat (SS)       40    30   M       4 30-39     6:13.6    6:34.5

41    Ben Althouse        Seadragons Two        130    13   M       5 10-14     6:14.4    6:35.4

42    Tina Wingard        Super Cheetas (SS)     70    33   F       1 30-39     6:16.4    6:37.5

43    Ralph Hershman                             64    49   M       8 40-49     6:17.2    6:38.3

44    Eric Nelson         Two Bucs and a Shar   110    39   M       5 30-39     6:18.4    6:39.6

45    Priscilla Welzien   Soylent Green (FA)    121    18   F       1 15-19     6:19.3    6:40.5

46    Sahara Graft        Super Cheetas (SS)     68    17   F       2 15-19     6:21.5    6:42.9

47    Jane Welzien        Soylent Green (FA)    122    14   F       3 10-14     6:23.1    6:44.6

48    Todd Feit                                  25    42   M       9 40-49     6:23.8    6:45.3

49    Kyle Sheer          Two Bucs and a Shar   112    33   M       6 30-39     6:24.6    6:46.1

50    Susan Dekeyser      Naughty Noosas (HF)   146    47   F       1 40-49     6:25.8    6:47.4

51    Caroline Althouse   Seadragonites (EM)     88    11   F       4 10-14     6:27.1    6:48.8

52    Eric Hancock        Navy Cops (PS)         46    40   M      10 40-49     6:30.5    6:52.4

53    Cole Yeager                               150    11   M       6 10-14     6:32.5    6:54.5

54    Noah Black          Basilica "B" (EM)     166    9    M       2  0- 9     6:37.9    7:00.2

55    Bailey Maun         Mighty Mauns (FA)      55    9    M       3  0- 9     6:38.9    7:01.2

56    Sydney Graft        Super Cheetas (SS)     69    15   F       3 15-19     6:40.0    7:02.4

57    Becca Maun          Mighty Mauns (FA)      54    11   F       5 10-14     6:40.9    7:03.4

58    Jenna Domenech                             63    10   F       6 10-14     6:43.3    7:05.9

59    Chesty McShoulders                         82    49   M      11 40-49     6:44.8    7:07.5

60    Pamela Smith        Half-Fast! (SS)       116    44   F       2 40-49     6:46.5    7:09.3

61    Lisa Graft          Half-Fast! (SS)       117    42   F       3 40-49     6:52.3    7:15.4

62    Wendy Cain          Rum Runners (SS)       79    42   F       4 40-49     6:53.1    7:06.4

63    Daniel Weisberger   Team Weisberger (FA   191    10   M       7 10-14     6:54.0    7:17.2

64    Mark Smith          Navy Cops (PS)         47    38   M       7 30-39     6:56.0    7:19.3

65    Joshua Baldwin                             24    12   M       8 10-14     6:59.6    7:23.1

66    Ethan Gould                               156    11   M       9 10-14     7:09.9    7:34.0

67    Emily Gould         Basilica "C" (EM)     169    10   F       7 10-14     7:12.0    7:36.2

68    Luke Gutierrez                            129    11   M      10 10-14     7:13.1    7:37.4

69    Lynn Langan         Naughty Noosas (HF)   193    40   F       5 40-49     7:14.0    7:38.3

70    Tonya Feit                                 53    41   F       6 40-49     7:15.8    7:40.2

71    Wade Allen          Basilica "B" (EM)     168    11   M      11 10-14     7:16.5    7:40.9

72    Lisa Gardi                                 65    41   F       7 40-49     7:17.8    7:42.3

73    Cassee Wellings     Basilica "A" (EM)     163    10   F       8 10-14     7:18.4    7:43.0

74    Renee Makimaa       Naughty Noosas (HF)    49    39   F       2 30-39     7:20.1    7:44.7

75    Sue Mooney                                 13    45   F       8 40-49     7:21.0    7:45.7

76    Sean Sinnamon                             151    13   M      12 10-14     7:26.1    7:51.1

77    Jordan Maun         Mighty Mauns (FA)     148    14   F       9 10-14     7:27.2    7:52.2

78    Herriott Haley                             31    66   F       1 60-69     7:28.9    7:54.0

79    Alyssa Rodriguez    Bringing XC Back (H   183    15   F       4 15-19     7:34.6    8:00.1

80    Isabel Innes        Bringing XC Back (H   182    15   F       5 15-19     7:35.6    8:01.1

81    Ariel Poholek       Team Weisberger (FA   189    36   M       8 30-39     7:36.3    8:01.9

82    Nicole Thomas       Seadragons Two        131    13   F      10 10-14     7:36.3    8:01.9

83    Angela Ragsdale                           192    37   F       3 30-39     7:38.3    8:04.0

84    Jacqueline Oshaben  Seadragonites (EM)     89    12   F      11 10-14     7:39.3    8:05.0

85    Gary Rivenson                             109    57   M       2 50-59     7:40.4    8:06.2

86    Caitlyn Gray        Bringing XC Back (H   181    16   F       6 15-19     7:41.1    8:06.9

87    Patricia Bliss                            159    41   F       9 40-49     7:43.0    8:08.9

88    Diane Thomas                              138    51   F       1 50-59     7:44.5    8:10.5

89    Rebecca Guzman      Galloping Guzmans (   139    44   F      10 40-49     7:45.3    8:11.3

90    Harley Murray                             187    11   F      12 10-14     7:46.0    8:12.0

91    Melanie Stefanowicz Half-Fast! (SS)       118    44   F      11 40-49     7:47.3    8:13.5

92    Simon Gutierrez                           133    8    M       4  0- 9     7:49.6    8:15.9

93    Sophie Kubida                             136    10   F      13 10-14     7:53.6    8:20.1

94    Julia Lampe                                61    26   F       2 20-29     7:54.2    8:20.7

95    Jason Borum                                72    31   M       9 30-39     7:54.8    8:21.3

96    Hector Guzman       Galloping Guzmans (   140    51   M       3 50-59     7:55.6    8:23.1

97    Debra Morrow                               76    54   F       2 50-59     7:57.0    8:23.7

98    Lena Coole                                149    10   F      14 10-14     7:57.8    8:24.5

99    Jett Valle          3 Musketeers (EM)     102    11   M      13 10-14     7:58.8    8:25.6

100   Mason Cooper        3 Musketeers (EM)     100    12   M      14 10-14     7:59.5    8:26.3

101   Emerson Fariss      3 Musketeers (EM)     101    11   M      15 10-14     8:00.2    8:27.1  

102   Michael Stefanowicz                        45    46   M      12 40-49     8:00.8    8:27.7

103   Aidan Althouse      Seadragons Two        132    6    M       5  0- 9     8:01.6    8:28.5

104   Todd Santoro                               36    37   M      10 30-39     8:05.7    8:32.9

105   Kelly Wix           Seadragons (SS)        87    43   F      12 40-49     8:08.1    8:35.5

106   Nicola Laak         TVMPT (SM)            123    51   F       3 50-59     8:09.2    8:36.6

107   Grace Manger                               12    45   F      13 40-49     8:10.3    8:37.8

108   Randall Althouse    TVMPT (SM)            125    43   M      13 40-49     8:13.7    8:41.3

109   Kendall Gross       Buc Babes (HF)        114    28   F       3 20-29     8:15.1    8:42.8

110   Nena Guzman         Galloping Guzmans (   141    16   F       7 15-19     8:15.8    8:43.7

111   Donna Stabile                             108    49   F      14 40-49     8:18.5    8:46.4

112   Lisa Althouse       Seadragons (SS)        85    45   F      15 40-49     8:22.7    8:50.9

113   Gabi Zurheide       Basilica "A" (EM)     165     9   F       1  0- 9     8:24.4    8:52.6

114   Julia Vazquez                             137    32   F       4 30-39     8:25.4    8:53.7

115   Nick Durso          Quality Control Bee   153    28   M       7 20-29     8:25.9    8:54.2

116   Sara Hallett                               30    34   F       5 30-39     8:29.9    8:58.5

117   Kristen Condella    Buc Babes (HF)        113    31   F       6 30-39     8:32.3    9:01.0

118   John Czarnec                               99    42   M      14 40-49     8:34.9    9:03.7

119   Brenda Gerosa-Beal                        127    62   F       2 60-69     8:36.5    9:05.4

120   Lori Tejera         Buc Babes (HF)        115    48   F      16 40-49     8:37.9    9:06.9

121   Conrad Occidental                          62    64   M       2 60-69     8:41.7    9:10.9

122   Joseph Leomiti                            185    44   M      15 40-49     8:42.8    9:12.0

123   Patricia Coyne                             81    28   F       4 20-29     8:43.5    9:12.8

124   Constance Baldwin                          21    44   F      17 40-49     8:46.1    9:15.6

125   Dara Font                                   6    31   F       7 30-39     8:47.3    9:16.9

126   Katie Drake                                80    36   F       8 30-39     8:48.3    9:18.0

127   Molly Shira                                56    31   F       9 30-39     8:49.3   9:19.1

128   Emily Blazek                               57    28   F       5 20-29     8:50.1    9:19.8

129   Cheryl Jones                               84    46   F      18 40-49     8:51.5    9:21.3

130   Alesandra Zurheide  Basilica "C" (EM)     171     7   F       2  0- 9     8:52.3    9:22.1

131   Alexander Amosa                           184    33   M      11 30-39     8:56.9    9:27.0

132   Trina Rodriguez                            26    42   F      19 40-49     8:59.1    9:29.3

133   Tammie Murray                             186    39   F      10 30-39     9:08.9    9:39.7

134   Cathy Foote         Seadragons (SS)        86    45   F      20 40-49     9:14.3    9:45.3

135   Wayne Schiattareggia   Navy Cops (PS)      48    29   M       8 20-29     9:17.5    9:48.7

136   Ashley Grimmett                            20    29   F       6 20-29     9:21.2    9:52.6

137   Linda Lalli                                34    55   F       4 50-59     9:23.3    9:54.8

138   Kassidy Grooms      Basilica "B" (EM)     167     9   F       3  0- 9     9:27.8    9:59.6

139   Danielle Gould                            157    43   F      21 40-49     9:40.8   10:13.3

140   Hunter Gatherer                           158    56   M       4 50-59     9:42.4   10:15.0

141   Kelci Grooms        Basilica "C" (EM)     170    10   F      15 10-14     9:44.7   10:17.4

142   Jesse Brady         Basilica "A" (EM)     164    10   F      16 10-14     9:45.3   10:18.0

143   Cindy Griffin       Rum Runners (SS)       77    42   F      22 40-49     9:53.0   10:26.2

144   T Santoro                                 194    37   M      12 30-39     9:58.6   10:32.1

145   Monica Allen                              161    41   F      23 40-49     9:59.2   10:32.8

146   Niki Hansen         Rum Runners (SS)       78    44   F      24 40-49    10:00.2   10:33.8

147   Alicia Parham                              22    32   F      11 30-39    10:08.9   10:43.0

148   Nikki Wellings                            160    37   F      12 30-39    10:16.9   10:51.4

149   Tracy Zeigler                              35    43   F      25 40-49    10:17.8   10:52.4

150   Mickey Foster                              71    64   M       3 60-69    10:24.0   10:59.0

151   Roberta Gardiner                           10    57   F       5 50-59    10:27.0   11:02.1

152   Mason Rhodes                               11    60   M       4 60-69    10:30.1   11:05.4

153   Kristin Kammermeier  Menage a Trois (PS)    3    25   F       7 20-29    10:31.2   11:06.5

154   Monica Young        Menage a Trois (PS)     2    31   F      13 30-39    10:32.0   11:07.4

155   Andrea Coan         Menage a Trois (PS)     1    27   F       8 20-29    11:10.2   11:47.7

156   Sandy Schneider                            23    58   F       6 50-59    11:10.8   11:48.3

157   Edward Walters      Team Happy Hour (SS    16    69   M       5 60-69    11:11.5   11:49.1

158   Christina Bervaldi                        103    35   F      14 30-39    11:12.5  11:50.2

159   Rita Pickler                              178    60   F       3 60-69    11:26.5   12:04.9

160   Patricia Eables                            93    61   F       4 60-69    11:33.4   12:12.0

161   Joseph Crehan                              94    53   M       5 50-59    11:41.9   12:21.2

162   Pascal Weisberger   Team Weisberger (FA   190    7    M       6  0- 9    11:44.7  12:24.2

163   Veronica Gutierrez  TVMPT (SM)            124    48   F      26 40-49    11:45.8   12:25.4

164   Robert Beal                               126    63   M       6 60-69    11:58.7   12:38.9

165   Johanna Whittingslow                      105    66   F       5 60-69    12:01.2   12:41.6

166   Edward Whittingslow                       106    71   M       1 70-99    12:01.7   12:42.2

167   Christina Grisham                          39    41   F      27 40-49    12:22.9   13:04.5

168   Tami Frederick                              7    46   F      28 40-49    12:23.5   13:05.3

169   Marisa Postma                              51    36   F      15 30-39    12:28.7   13:10.7

170   Lori Walters        Team Happy Hour (SS    14    59   F       7 50-59    12:29.8   13:12.0

171   Kathy Madson        Team Happy Hour (SS    15    53   F       8 50-59    12:55.9   13:39.4

Overall Records KWHS XC-TF Results Individuals Teams Course Sponsors Facebook C.R.I.C. Home